درباره نیکنامده

نیکنام ‌ده یا نیکنام شهر یکی از مناطق بخش لواسانات است که در شهرستان شمیرانات استان تهران واقع است. این روستا در فاصله ۹ کیلومتری از شهر لواسان مرکز بخش لواسانات قرار دارد.

نیکنام ده منطقه ای است پر از مزارع و باغ های میوه و چندین رودخانه زیبا و دریاچه، که بعلت وجود همین باغهای میوه فراوان در آن، از آن به باغشهر نیز یاد کرده اند.

گفته می شود که لواسان در زبان پارسی پهلوی به معنای لبه یا تیغه کوهی است که محل طلوع خورشید می‌باشد و از دو بخش «لو» و «آسان» تشکیل شده که معانی آنها بدین شرح است: ۱- لو به معنی «لب یا لبه، سره و تیغه کوه» است همچنان‌که در لهجه قدیم مردم تهران «لواشُدَنِ خورشید (به لهجه محلی: لَواشُویَن) به معنی به سر کوه رسیدن نور خورشید به هنگام غروب است. بنابر این تعریف و بر اساس سایر منابع تاریخی می توان چنین نتیجه گرفت که نیکنامده که از موقعیت حریم شمالی و شرقی بخش لواسانات در دامنه های رشته کوههای البرز برخوردار است، به لحاظ موقعیت خاص خود در این منطقه از ریشه های تاریخی و جغرافیایی ویژه ای برخوردار است.

نام لواسان را نخستین بار ناصر خسرو قبادیانی بلخی در حدود هزار سال پیش در اوایل کتاب سفرنامه خود بدین صورت در باب کوه دماوند ذکر کرده‌ است: “میان ری و آمل کوه دماوند است مانند گنبدی که آن را لواسان گویند. بنابراین لواسان ابتدا به کوه دماوند اطلاق شده و سپس بر منطقه کوهستانی غرب و جنوب غرب کوه دماوند یعنی لواسانات نهاده شده‌است که حد میان ری و کوه دماوند محسوب می‌شود و با توجه به اینکه در پهنه قصران (معرب کوهسران) که شامل لواسانات، رودبارقصران، مابقی شمیرانات و تهران) بجز ری) نیز می‌شود؛ کوه فراوان است و از این همه کوه، در رشته شرقی آن بویژه کوه دماوند که مرتفع‌ترین قله این پهنه وسیع است، این خاصیت وجود دارد که آفتاب بامدادی برای مردم هر دو قصران (لواسان علیا و سفلی) از آنجا سر بر می‌زند.

ارتفاع نیکنامده در کنار دریاچه سد لتیان از ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا رقم زده می شود.

نژاد مردم بومی لواسان و مناطق دیگر لواسانات همچون نیکنامده، آریائی و همانند شهر ری باستان از شاخه مادها می‌باشد که به مرور زمان در پی مهاجرت‌های اقوام بنا به دلایل گوناگونی مثل جنگ، تجارت، کار، تبعید، حکمرانی و… اختلاط‌هایی با یونانی‌ها، سادات هاشمی و نیز اقوام دیگر ساکن در فلات ایران داشته ‌است.

آب و هوای نیکنامده بسیار خنک و و ییلاقی و تمیز و کاملا متفاوت از هوای آلوده تهران است و امروزه که مهاجرت‌های انبوه مناطق مختلف کشور به تهران، لواسان را نیز تحت شعاع قرار داده‌ است؛ سبب گشته مهاجران از اقصی نقاط ایران بافت جمعیتی لواسان را تا حد محسوسی تغییر دهند. اما در کل بیشتر مهاجرت‌های سالهای اخیر که به علت هوای سالم و معتدل و طبیعت سرسبز و زیبای لواسان و وجود شرایط خوب و کافی جهت ساخت و ساز ویلاها و منازل مسکونی و نزدیکی به پایتخت صورت گرفته است، از ساکنین شمال تهران یعنی شمیران بوده که می‌توان آن را سرریز جمعیت تهران بعلت ازدحام جمعیت و آلودگی هوای تهران قلمداد نمود.